top of page
  • Admin

2022 Yılında Liderlik

Liderlik sadece yönetici ya da müdürler için değil çalışanlarda da kişiyi öne çıkaran özelliklerden biridir. Bir takım Lideri olabilirsin ya da çalıştığın departmanda gizli lider de olabilirsin. İlerde yönetici, müdür olmak istiyorum dersen bu görev tanımına sahip olabilmen için belli başlı konularda yetenekli olmalısın. Lider olmanın en kilit noktalarından bazıları bu pozisyondayken rahat olmak, diğerlerinin üstünde otorite kurabilmek ve karşı tarafın kurduğun otoriteye inanmasıdır.


İnsan Kaynakları profesyonellerinin ve psikologların liderlerde bulunması gerektiğine inandığı özellikler de şunlardır:


Lider
Liderlik

İyi Bir İletişim

İyi bir iletişim varsa iyi bir iş vardır. En çok önem verilen özelliklerden biri olan iletişim, liderlerin en belirgin özelliklerinden biridir. Bir lider grup içindeki ve dışındaki iletişimden sorumlu, karşı tarafın önerilerini ve problemlerini dinleyen, önemseyen bir kişi olmalıdır. Karşılıklı iletişim en önemli noktadır. Bir Lider olmak istiyorum dersen, iletişime büyük önem vermen gerekir.


Örnek Olabilmek

Bir lider olarak belki birilerinin rol modeli olabilirsin. Çünkü çalışanların ya da grup içindeki arkadaşlarının gözü her zaman üzerinde olacaktır. Bir işi yapabiliyorken başkasına yaptırmak, çalışanları ya da diğer iş arkadaşlarını bir ortamda rencide etmemek gibi davranışlardan kaçınmalısın. Ekip arkadaşlarını küçük düşüren davranışlar eksi olarak sana geri dönecektir.Motive Lider, Motive İş

Bir işe teşvik etmek, olumlu enerji vermek de iletişim kurmak kadar önemlidir. Sen ne kadar iş için motive olmuşsan takım arkadaşların da en az senin kadar motive olmuş demektir. Hem işin sonucu olumlu olur hem de geri dönüş aldığında memnun olmuş bir takım vardır.


Karşılıklı Güven İlişkisi

Liderler geldikleri konuma zaten bir sorumluluk alarak başlarlar. Önemli olan bu sorumluluk bilincini karşıya göstermektir. Sorumluluk alabildiğini ve iş bitiriciliğini ortaya koyman gerekir. Tabii sadece bununla kalmaz, aynı zamanda birinden istediğin iş için karşı tarafa duyduğun güveni hissettir. Sorumluluk alabilmek kadar sorumluluk verebilmek de gerekir. Böylelikle olumlu bir karşılıklı güven oluşur.


Potansiyeli Görmezden Gelme

Çalışanların ya da takım arkadaşlarının potansiyelini göz ardı etmemelisin. Yetenekleri keşfetmek ve bunu nasıl kullanacağını bilmek liderlerin özellikleri arasındadır. Bunu bir rekabet olarak düşünmemeli aksine yetenekli kişilerin yeni bir lider olmasına yardımcı olabilirsin.Lider
Lider

Tolerans ve Esneklik Olmazsa Olmazdır

Unutma ki insan olarak hepimizin hataları vardır ve olacaktır. Bu iş yaşamında da vardır. Hatalar büyük ya da küçük olabilir. Önemli olan bu hataları karşı tarafa gösterebilmek ve karşı tarafa bunu düzeltmesi için şans tanıyabilmektir. Sinirlenmek ve eleştirmek yerine çalışanını ya da takım arkadaşını analiz etmelisin. Buna göre de bir aksiyon almalısın. Liderlerden çekinen kişilerin verimli çalışması söz konusu olamaz. Tabii ki hatalar tekrarlanmamalıdır. Bütün bunları göze alarak bir aksiyon almalısın.


Her kişinin farklı yetenekleri vardır. Bazılarının keşfedilmiştir bazılarının keşfedilmemiştir. Bir işi öğrenmek, başarıya ulaştırmak bazıları için 2 gün sürebilir bazıları için 20 gün. Bu yüzden birazcık esneklik göz çıkarmaz. 🙂 Bunları göz önünde bulundurmada fayda var.


Önce Kendini Tanımalısın

Lider olmak demek kusursuz olmak demek değildir. Herkesin olumlu ve olumsuz özellikleri vardır. Önemli olan bunların farkında olmaktır. Cesaret sahibi bir lider bunları görmezden gelmez ve üzerine gider. Bu da seni bir lider olarak başarıya götürür.


Hedef ve Beklentiyi Belirlemelisin

Açıkça işin amacı belirlendiği ve karşı tarafa beklentilerin açıklandığı işten çok daha iyi verim alabilirsin. İyi anlatılmış ve gerçekçi olan bir görev ya da iş liderlerde bulunan bir özelliktir.


Son Olarak: Kendin Ol!

Lider olsan da olmasan da iş hayatında kendine has tarzın seni her zaman öne çıkartır. Liderlerde de aranan özelliklerden bir tanesi de budur. Çalışma tarzın, kendin olmanla ön plana çıkabilirsin. Seni belki de liderlik konumuna getiren özellik de bu olacaktır. Rol yaparak uzun vadeli bir başarıya ulaşılamaz.