top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

5 ADIMDA DOĞRU KARİYER PLANLAMASI

Kariyer elbette çok kişisel

bir şeydir ve hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Kariyer, kişi profesyonel iş hayatına başladığında başlamaz, hayatını şekillendiren her kararın kariyerin şekillenmesinde bir önemi vardır. Bu yazımızda size doğru kariyer planlaması için yapılabileceklerden bahsedeceğim.  • Kendini Tanı!

Kendini tanımak, ne istediğini belirlemek, güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Aslında temel felsefi öğretilerin de kaynağında hep “Kendini Tanı!” öğüdü vardır. Kişinin, hayatın yoğun akışında durmak ve kendisine dönüp bakmak için vakit ayırması, kendine yönelttiği sorulara dürüstçe karşılık verebilmesi kolay değildir ama hayatımızda en ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biridir. Çünkü hayatımızı oluşturacak biricik kariyerimizi şekillendirmenin yolu kendini tanımaktan geçer.  • Yeteneklerini Keşfet!

Ben şahsen çevremde çok fazla okuduğu bölümle ilgili bir işte çalışmayan, profesyonel olarak yaptığı işten memnun olmayan ama hobi olarak yaptığı bir şeyde çok mutlu ve başarılı olan insanlar tanıyorum. Eminim hepimizin çevresinde böyle kişiler bolca var. Kişinin kariyerinde mutlu olamama sebeplerinden biri de yeteneklerine ve ilgi alanlarına uygun bir kariyer çizmemesi oluyor genellikle. O yüzden özellikle erken yaşlarda yeteneklerimizi ve ilgi alanlarımızı keşfetmemiz oldukça önemli. Sadece erken yaşlarda da değil, hayatımızın her evresinde mutlaka en az bir hobimizin olması bizi hayatımızın diğer alanlarında da motive edecektir.


  • Kendine Yatırım Yap!

Kendine yatırım yapmak çok geniş bir ifade aslında. İlgilendiğimiz bir konu hakkında bir kitap okumak da kendimiz için yaptığımız bir yatırımdır, yeni bir ülke gezmek ve keşfetmek de öyledir, mesleki alanda katıldığımız bir seminer de… Kariyer yolunda küçük büyük düşünmeden kendimizi geliştirmek için sürekli bir çabamızın olması meyvelerini bir noktada mutlaka verecektir. Katıldığımız eğitim ve seminerlerle CV ’mizi doldurabiliriz. Kendi mesleğimizle ilgili çalışmalar gibi bazen bambaşka bir ilgi alanında kendimizi geliştirmiş olmamız da kariyerimize olumlu katkıda bulunacaktır. Çünkü geleceğin liderleri çok yönlü ve sosyal becerilerini geliştirmiş takım arkadaşları aramaktadır.


  • Geleceğe Yönelik Kararlar Ver!

İş görüşmelerinde klasik bir soru vardır: Kendinizi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz? Bu soru bir mülakatta karşımıza çıkmamışsa üzerine çok düşündüğümüz bir soru değil aslında. Ama kendimizi 5 ya da 10 yıl sonra nerede görmek istediğimizi düşünmek, kariyerimizi şekillendirmede çok işimize yarar ve önümüze çıkan seçenekler için karar vermemizi kolaylaştırır. Bunu bir örnekle açıklamak belki daha iyi olur. Örneğin madem mühendisliği bölümünde öğrencisiniz ve ileride kendinizi iyi bir firmada yönetici pozisyonunda hayal ediyorsunuz. Hangi ülkeler maden konusunda zengin, bu ülkelerde hangi dil konuşuluyor, mühendis tabanlı birinin yönetici olabilmesi için ne yapması gerekir? Bu sorular üzerinde kafa yorarsanız, sizi mesleğinizde ileri taşıyacak yeni bir dil öğrenebilir, belki işletme üzerine yüksek lisans planlayabilir ve 10 yıl sonra kendinizi görmek istediğiniz yere doğru güçlü adımlar atabilirsiniz.


  • İstikrarlı Ol!

Başarılı insanların sırrının çok fazla çalışmak, çok zeki ya da şanslı olmak olduğu düşünülür. Bütün başarı hikayeleri çok enteresan ve herkesin başına gelemeyecek bir büyüye sahip sanılır. Oysa ki, çoğu başarılı insanın en büyük sırlarından biri istikrardır. Kendine bir hedef koyan, tutkuyla bağlandıkları hayalleri olan insanlar, engeller ve başarısızlıklar karşısında pes etmeden, damlaya damlaya taşı delen bir su misali başarıya ve hayallerine ulaşırlar. İstikrarlı olmakta zorlandığınız anlarda kendinize ulaşılan hedeften çok hedefe giden yolun aslında keyif verdiğini hatırlatabilirsiniz.