top of page

En Başarılıların Uyguladığı 5 Saat Kuralı


Zamanın su gibi aktığı şu günlerde planlamaya mı ihtiyacın var? Öncelikle 5 saat kuralı nedir bundan bahsedelim. Hafta içi 5 gün boyunca bilgi sahibi olmak istediğiniz daha çok deneyim kazanmak istediğiniz konular hakkında her gün 1 saat çalışmaktır. Gün içinde tek bir şey çalışmayacaksanız örneğin, iki adet konunuz varsa her birine 1 saat ayırmalı yani toplam da 2 saat çalışmalısınız. 5 saat kuralının en önemli ölçütü hafta sonu çalışmamaktır. Bunun nedeni hafta içi yoğunlaşıp eksiksiz çalışmamız ve biraz kafamızın toplanması gerektiğidir.

En başarılı insanlar çok çalışmanın değil planlı ve düzenli çalışmanın bireylere daha büyük katkıda bulunduğunu söylemiştir. Bu yüzden her gün eksiksiz bilgi sahibi olduğunuz konuya çalışmak sizi yukarılara taşıyacaktır. Fakat burada önemli bir detay var 1 hafta boyunca 5 saat çalıştım hemen bilgi sahibi olacak mıyım? Tabii ki hayır. Burada yapmamız gereken ilgilendiğimiz konuyu profesyonel bir seviyeye gelene kadar çalışmaktır. Bu aylar, yıllar sürebilir fakat pes etmeyin her gün biraz daha geliştiğinizi gördüğünüz de çalışma motivasyonunuz daha da artacaktır.
Şimdi gelelim 5 saat kuralını nasıl uygulayacağımıza. Öncelikle çalışmak istediğimiz konuyu belirleyelim bu konular dil, bilgisayar programı, okul dersleri ne çalışmak istiyorsanız fark etmez her şey olabilir. Konuyu belirledikten sonra konuyu 5 parçaya ayıralım. Çalışacağımız konu hakkında ön araştırma yapalım. Ayırdığımız her bir parçayı bir gün 1 saat olacak şekilde çalışalım. Şuna dikkat çekmek istiyorum bakın çalışacağımız konuyu yalnızca 1 saat çalışmamız önemli bu yüzden konuları parçalara ayırırken 1 saatlik süre dilimini geçmemesine dikkat etmeliyiz. Diyelim ki 5 saat çalışma rutininiz bozuldu ve hiç çalışamadınız. Ertesi gün tekrar 1 saat çalışmaya devam edin. Çalışamadım diyerek 3-4 saat ders çalışmaya kalkışmayın rutine kaldığınız yerden 1 saatlik zaman dilimi ile devam edin. Çok çalışmak değil planlı ve etkili çalışmak size başarıyı getirecektir.