top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Başarılı Olmak İçin Bu Bir Numaralı Zihinsel Engeli Aşın!

Milyarder Ray Dalio, gerçek bir girişimcilik başarı öyküsüne sahiptir. Şirketini iki yatak odalı bir dairede başlattı. Ray Dalio; özel bir yetisi olmayan, ortalama bir öğrencinin altında birisiydi. Şimdi ise; dünyanın en büyük ve en iyi performans gösteren hedge fonlarından Bridgewater ‘ın kurucusu.Engeli Aşmanın Sırrı Nedir?

Dalio’ nun tavsiyesi; radikal olarak açık fikirli olmak (ve bunu nasıl başaracağını herkesle paylaşmak)

İyi kararların; genelde doğru olduğuna inandığınız şeyi, her zaman doğrulayan kararlar olmadığını söylüyor. İyi bir karar; sizi ve şirketinizi objektif değerlendirdiğinizdir.

İnsanların sahip olabileceği en önemli beceri; farklı bakış açılarını ve farklı olasılıkları keşfetmektir. Yine de insanlara, açık fikirli olup olmadıklarını sorsanız neredeyse her zaman açık fikirli olduklarını iddia ederler.Dalio’ ya göre, gerçekten açık fikirli olup olmadığınızı görmenin bazı yolları:

Kapalı fikirli insanlar, fikirlerinin sorgulanmasına izin vermezler. Açık görüşlü insanlar, kendi bakış açılarına katılmasalar bile bu durumdan çok memnun olurlar.

Kapalı görüşlü insanların soru sormak yerine kesin ifadeler kullanma olasılığı daha yüksektir. Açık fikirli insanlar ise gerçekten yanlış olabileceklerine inanırlar.

Kapalı fikirli insanlar, başkalarını anlamaktan çok anlaşılmaya önem verirler. Açık görüşlü insanlar, diğer insanların gözlerinde anlayışlı kabul edilen konuma her zaman sahiptir. Kapalı görüşlü insanlar, alçak gönüllüdür. Açık görüşlü insanlar her şeye, yanlış olabilme ihtimaliyle yaklaşırlar.Dalio’ ya göre ilk adım; kapalı fikirli bir durumda yaşarken bu özelliklerimizi fark etmektir. Ardından, aktif olarak açık fikirli seçeneğe yönelmektir.

Sürekli olarak açık fikirli olma durumuna geçmenin bir yolu; kendinizin etrafını açık fikirli insanlarla kuşatmaktır.

İkinci adım, ilkel beynimizin otomatik olarak yapacağı tehditleri, öğrenme fırsatlarına çevirmektir.


“Bir şey öğrendiklerinde, zihinlerini değiştiren insanlar kazananlar, inatla öğrenmeyi reddedenler kaybedenlerdir. Öğrendiklerinize dayanarak gerçek olması muhtemel olan her şeye doğru akıcı bir şekilde hareket ederken, zihninizi sürekli gelişime açık tutmalısınız. ”Dalio kitabında, radikal olarak açık fikirli olma alışkanlığını geliştirmeye yardımcı olmak için şu önerileri sunuyor:


“İçtenlikle mümkün olan en iyi yolu bilemeyeceğinize inanın”


Her şeyi bilmediğinizi fark etmenin, gelecekteki en iyi yolu keşfedebilmek için kritik bir önem taşıdığını belirtiyor.


“Karar vermenin iki aşamalı bir süreç olduğunu kabul edin: İlk olarak, ilgili tüm bilgileri alın, ikincisi karar verin.”