top of page
  • Admin

En Hızlı İş Bulan Bölümler

Türkiye'de üniversite mezunlarının istihdamının en yüksek olan meslekler belli oldu. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, Türkiye'de en kolay iş bulan 8 meslek grubunu açıkladı. Türkiye'de En Kolay İş Bulan Meslek Yazılım Mühendisliği Türkiye'de en kolay iş bulan 8 meslek listemizde, en hızlı istihdama katılan meslek grubu yazılım mühendisleri. Günümüzde yazılım mühendisliği ortalama olarak 4 ay 2 gün içinde iş bulabiliyor. Aynı zamanda bu bölümden mezun olan öğrenciler İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa şehirlerinde daha kolay iş bulabiliyor.En Hızlı İş Bulan Bölümler


2021 yılında Mimarlar Odasına kayıtlı mimar sayısı 55 binin üzerinde. Her yıl ortalama 5 bin mezun veren mimarlık fakülteleri, Türkiye'de en kolay iş bulan meslek grubunu yetiştiriyor. CİKOʻnun açıkladığı verilere göre yeni mezun olmuş bir mimar 5 ay 10 gün içinde istihdama katılabiliyor.


Tasarım bölümleri, insan duyularınca algılanan; şekil, renk, biçim ve süsleme gibi çeşitli ürünlerin üretimini yapan kişileri yetiştiren bir bölümdür. 2021 yılı itibariyle yılda 1000 mezun veren bu bölümün ortalama iş bulma süresi 5 ay 16 gün olarak açıklanmıştır.En Hızlı İş Bulan Bölümler

Sivil havacılık ve taşıma alanında ihtiyaçları karşılamaya yönelik uzman personeller yetiştiren pilotaj bölümleri, Türkiye'de en kolay iş bulan meslekler arasında yer alıyor. Pilotaj eğitimi gören öğrenciler, mezun olduktan 5 ay 17 gün içinde iş bulabiliyorlar. Kişilerin işitme bozukluğunun önlenmesi adına çalışmalar yapan odyoloji bölümü, hastalar üzerinde çeşitli testler uygulayan ve tedavi yöntemlerini belirleyen bir meslek grubudur. 2021 yılında 1000 mezun veren bu bölüm, en kolay iş bulan 8 meslek arasında yer alıyor. Odyoloji mezunları ortalama 5 ay 19 günde istihdama katılabiliyor.


2021 yılı itibariyle Mühendisler Odasında kayıtlı olan 100 binden fazla inşaat mühendisi mevcut. Türkiye'de toplamda 189 tane inşaat mühendisliği bölümü var, bu da haliyle istihdam sorununa yol açıyor. İnşaat mühendisliği fakülteleri her yıl ortalama 12 binden fazla mezun veriyor. CİKO'nun verilerine göre yeni mezun olan bir inşaat mühendisi ortalama 5 ay 28 günde iş buluyor.


En Hızlı İş Bulan Bölümler

2021 yılında 2 binde fazla mezun veren veterinerlik fakülteleri, en sık tercih edilen meslek gruplarının başında geliyor. yıllık bir eğitimin ardından mezun olan veteriner hekimler, ortalama olarak 6 ay 1 gün içinde istihdama katılabiliyorlar. Türkiye'de 2021 yılı itibariyle 34 bin eczanın yaklaşık 5 bin kadarı çalışmıyor. Türkiye'deki eczacılık fakülteleri her yıl 2 bin yeni mezun veriyor. Günümüzde oldukça popüler olan eczacılık fakülteleri, gün geçtikçe daha fazla öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Fakülteden mezun olan kişiler CİKO’nun açıkladığı verilere göre 6 ay 3 gün içinde iş bulabiliyorlar. Türkiye'de en kolay iş bulan 8 meslek arasında en zor iş bulan meslek böylelikle eczacılar oluyor.
En Kolay İş Bulan Meslek Gurupları ve Süresi

1. Yazılım mühendisliği /4 ay 2 gün

2. İç mimarlık / 5 ay 8 gün

3. Mimarlık / 5 ay 10 gün

4. Konservatuvar / 5 ay 13 gün

5. Endüstriyel tasarım / 5 ay 16 gün

6. Pilotaj / 5 ay 17 gün

7. Odyoloji / 5 ay 19 gün

8. İnşaat mühendisliği / 5 ay 28 gün

9. Veterinerlik / 6 ay 1 gün

10. Eczacılık / 6 ay 3 gün


Meslekler / İstihdam Edilme Oranları

1. Pilotaj / %77

2. Eczacılık / %73

3. Fizyoterapi / %69