top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Evden Mülakata Katılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koronavirüs ülkemizi etkisi haline aldığından beri artık her şeye karşı çekimser davranmaya başladık. Sosyal mesafe, temassızlık derken bu iş yaşantımızı da yansıdı. Hali hazırda uzaktan çalışma, uzaktan mülakat sistemini kullanan bazı şirketler vardı ama artık büyük bir yüzdelik Koronavirüs’ten sonra artık hem çalışanlarını hem de kendi güvenlikleri için işe alım sürecini yüz yüze mülakat yerine video mülakatları ile yapmaya başladı.
Peki online ortamlardan katıldığımız bu mülakatlarda oluşabilecek sorunları ortadan kaldırabilmek için önceden alabileceğimiz önlemler neler? Senin için düzenledik:


Önceden Hazırlanmaya Başla

Sanki yüz yüze görüşme yapılacakmış gibi hazırlığını önceden yapmalısın. Ayna karşısında kısa mülakat pratikleri yapabilirsin.


Yine yüz yüze görüşme yapılacakmış gibi giyinip, hazırlanmalısın. Karşındaki kişinin de aynı şekilde hazırlanacağını unutmamalısın. Hazırlıklarını nasılsa evden diye son ana kadar bırakmadan yapmalısın.


Mülakat yapacağın ortamı önceden düzenle! Eğer video kamera üzerinden bir görüşmeye katılacaksan arka plandaki dağınık görüntüyü ortadan kaldırmalısın. Bu sayede görüşme sırasında iki taraf için de dikkat dağınıklığı ihtimalini ortadan kalkmış olur. Ortamda yalnız olmanı tavsiye ederiz. Evcil hayvanının ya da birlikte yaşadığın kişilerin olmayacağı bir yer seçmeye dikkat etmelisin.


Eğer mülakatın video kamera üzerinden değil sadece aramayla yapılacaksa yine bulunduğun ortam çok önemli. Sessiz bir ortamda karşılıklı olarak iletişim daha anlaşılır olacaktır.


Bağlantılarını Önceden Kontrol Et

İnternet, telefon ayarlarını önceden mutlaka hazırlamalısın. Öncesinde görüşeceğin kişilerle telefonla mı yoksa online video kamera ile mi olacağını planlamanda fayda var. Görüşme esnasında yaşanacak bir bağlantı kopukluğu, iyi giden bir görüşmeyi yarıda kesebilir. Bununla birlikte stres altında hissedebilir ve motivasyonunu kaybedebilirsin.


Eğer her önlemi almana rağmen yine de bağlantıda teknik sorunlar yaşarsan soğuk kanlılığını koru. Görüştüğün şirketle durumu konuşup başka bir güne erteleme talebinde bulunabileceğini, bir sonraki mülakatın detaylarını konuşabileceğini unutmamalısın.


Hazırlıksız Yakalanabilirsin

Planladığın mülakat ertelenebilir ya da öne alınabilir. Bunların hepsini göz önünde bulundurmakta fayda var. Online ya da telefonla görüşme yapılacağı için bu gibi durumlar daha fazla söz konusu olabilir. Ortalama 30 dakika planladığın bir görüşme daha kısa veya uzun sürebilir. Beklemediğin konulardan sorular da alabilirsin. Her şeyi göz önünde bulundurmada fayda var.


Strese Kapılma

Bu mülakatın da yüz yüze görüşeceğin mülakattan farksız olacağını unutma. Ne yelkenleri tamamen indir ne de çok rehavete kapılma 🙂 Başarılı bir görüşme geçireceğine biz inanıyoruz, sen de kendine inanmalısın. 💪