top of page

Hayalinize giden yol ilk-is.com'dan geçer...

Güncelleme tarihi: 11 Kas 2021


Hayallerimize giden yolda kafamızda şu şekilde düşünceler sık sık belirebilir:


  • Daha yolum var”,

  • Henüz buna ulaşmak için yeterince donanımlı değilim”,

  • Bunu şu an yapacak kadar iyi değilim.”

Bu hemen hemen herkesin yaşadığı ortak bir histir ve doğruluk payı olabilir. Ama ya öyle değilse?

Hayallerimize ulaşmada yetersiz olduğumuzu hissetmek ve daha çok yolumuz olduğunu düşünmek hepimizin deneyimlediği ortak bir his. İster yeni mezun ol, ister kariyerinde değişiklik yapmaya hazırlan istersen kapıda uzmanlık olsun, hayaline ulaşmak için yeterince donanımlı hissetmemen, özgüven eksikliği yaşaman normal. Bazen bu doğru olabilir, ama bu çoğu kez bir yanılgıdan ibarettir.


İşte hayalindeki şirket ya da pozisyon için uygun olmadığını düşünerek hata ettiğini gösteren 4 neden:

1- Tutkulusun

Eğer gerçekten seçtiğin alanla ilgili tutku duyan bir çalışansan, hevesin ve merakın güçlüyse, bu duygun aslında pek çok engeli aşmak için yeterlidir.


Tutku, herkesten daha çok çalışmanı sağlar. Tutku, gerektiğinde yeni beceriler edinmek ve işi doğru yapmak için ekstra emek vermeni sağlar. Sahip olduğun tutku, iş arkadaşlarını da etkileyeceğin ve onlara ilham vereceğin anlamına gelir.


2- Taze fikirlerin var

Pek çok “başarılı şirketin” bu başarı için ne kadar çok zaman, para ve kaynak harcadığına inanamazsın. Bu tür şirketler genellikle başarının bilinen “eski” yöntemlerine sıkışıp kalmıştır. Oysa bu tür eski sistemler artık mantıklı olmayan eski politikalar anlamına geliyor.


Deneyimsiz” bir yeni çalışan olarak, kolayca geliştirilebilecek bir keşifte bulunabilir, tam 100 çalışanın hiç fark etmediği ya da körleştiği bir konuyu gündeme getirebilirsin. Yeni bir çift göz olmayı başarman, gerçek bir değer ortaya koyarak dikkat çekmen anlamına gelir.


Bunu bir işe alım uzmanına kanıtlamanın en hızlı yolu, bunu bir şekilde ön yazında ifade etmendir. Şirketi iyi bildiğini, işlerin ne yöne gittiğini anladığını ve bu yolda yepyeni bir planın olduğunu anlatmalısın.3- Hızlıca uyum sağlayabiliyorsun

Yeni teknolojileri öğrenmek, yeni taleplere karşılık vermek ya da yeni görevlere uyumlanmak seni ürkütüyor mu? Merak etme, sen yeni jenerasyonsun ve içinde bulunduğumuz bu teknoloji çağında tüm bu beceriler en çok senin DNA kodunda yer alıyor. “Evet, sırada ne var?” senin sorun.

Bunu göstermenin en iyi yolu, sektöründe ihtiyaç duyulan yeni ve etkili becerilerden haberdar olmandır.


4- Gerçek becerilerin var

Düşündüğünün aksine, gerçek, sağlam, pazarlanabilir becerilerin var. İşte bunu işe alım uzmanlarına göstermen gerekiyor. CV’de (özgeçmişinde) yetkinliklerini etkili bir şekilde yazmalısın. Şimdi birkaç örnek vereceğim.

O uzun süredir yazdığın blog, iletişim ve yazma becerini geliştirdin. Katıldığın tiyatro grubu sayesinde kitleler önünde özgüvenle konuşabiliyorsun. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Sosyal hayatında ilgilendiğin pek çok hobi ya da uğraşı, sana iş hayatında da kullanabileceğin değerli beceriler verir.

Gönüllü projelerde, part time işlerde, kamplarda edindiğin her deneyim önemli. Hayatta sadece iş deneyimi sahibi olmak kişiyi başarıya ulaştırmaz. Bu nedenle bu tür deneyimlerini özgeçmişinde belirtmeyi sakın unutma.

Hadi durma şimdi kendine bir iyilik yap ve rakiplerinden daha iyi bir CV’ni (özgeçmişini) yarat. Senin yetkinliklerin, senin etkini belirler.