top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

İş Görüşmelerinde Başarılı Olmanın 6 Pratik Yolu

İş arayanların hazırladıkları özgeçmişlerin (CV) kâğıt üzerinde muhteşem görünmemesi, yapılan mülakattan sonra birçok kişinin başarısız oldukları bilinen bir gerçektir. Dışarıda bunca iş arayan varken ve buna karşılık bu kadar az iş varken öncelikli olarak yapılması gereken en önemli şey ilk görüşmede en iyi etkiyi bırakmaktır. İşte, başkalarının hatalarından ders alarak, tekrarlamamanız gereken 6 davranış:


1. Gevşek ve parmak ucuyla el sıkışma:

Karşınızdakini umursamadığınız ve aslında iş ile ilgilenmediğiniz izlenimini verir. Parmak ucuyla el sıkışmak yetersizlik izlenimi verir. Kendinizi çok tecrübeli biri olarak görseniz bile bu hatalara düşmeyin.


2. Çok konuşmamak:

Bazı patronlar çok konuşan insanlardan hiç hoşlanmazlar. Bunun bazı örnekleri aşağıda verilmiştir.

3. Gergin bir şekilde konuşmak:

Bir şeyleri örtmeye çalıştığınız veya yalan söylediğiniz izlenimini verir.

Bu durumlardan kaçınmak için sorulara doğrudan ve kısa cevaplar vermeniz gerekir. Kendi kendinize prova yaparak gergin konuşma tarzından kaçınmaya çalışın.4. Mevcut ya da eski işverenler ile ilgili olumsuz şeyler söylememek:

Bir işe kabul edilmemenin en kısa ve iyi yolu eski ya da mevcut işverenin ile ilgili olumsuz şeyler söylemektir. Şikayetleriniz ne kadar makul olursa olsun işvereninize saygı göstermediğinizi ima ettiğiniz anda yeni işi kaybetmiş olursunuz. Olabildiğince olumsuz tecrübelerinizi anlatmamaya çalışın.

5. Mülakata çok erken veya geç gelmemek:

Bu en önemlilerindendir. İş görüşmelerine tam zamanında gitmek gerekir. 10 dakika erken gelmek de zayıf bir izlenim bırakır. 10 dakika geç gelmek de işi kesinlikle kaybetmenize sebep olur. Öyle zamanınız çok ve çaresizmiş gibi görünmeyin. Zamanınızın en az onlarınki kadar değerli olduğunu hissettirin. Her zaman zamanında orada olun ama asla 10 dakikadan daha önce değil.

6. Sizi karşılayan kişilere kaba davranmamak:

Bir mülakatta ilk tanışacağınız kişi genelde bir resepsiyonist ya da sekreterdir. Bu aynı zamanda bırakacağınız ilk izlenimdir. Sakın düşük seviyeyi veri olarak almayın. Resepsiyonist sizi başarılı bir görüşmeye giden bir yola da götürebilir tam tersine bir yola da sokabilir. Hiç kimseyi küçümsemeyin ve herkese nazik davranın.
Yan ödemeler, tatil günleri ya da maaş ile ilgili sorular sormamak:

Size araba satan kişi size test sürüşü yapacağınız arabayı göstermeden kredibiliteniz hakkında belge ve bilgi görmek isterse ne düşünürsünüz? Kızar ve arkanızı döner gidersiniz. Aynısı iş görüşmeleri için de geçerlidir. İşvereni kazanana kadar bekleyin. Gerekirse bu bunlarla ilgili soruları ikinci görüşmeye bırakın.


Görüşmeye hazırlıksız girmemek:

Görüşme öncesi yeterli hazırlık ve araştırma yapmamış bir kişi kadar ilgisiz biri izlenimi vermek mümkün değildir. En güzel hareket şirketle ilgili yerinde ve doğru bir kaç soru sormaktır ve bu işe ilginizi açık bir şekilde gösterir.

Konuşurken takılmamak:

Konuşurken çok takılan kişiler oldukça kötü bir izlenim bırakır. Gerginliğin ilk belirtileri bu takılmalardır. Yani, şey, falan filan gibi takılmalar kendinize güvenli görünüşünüzü etkiler.