top of page

İş Görüşmelerinde Beden Dili

Beden dilinizle karşınızdaki kişinin bilinçaltına mesajlar gönderdiğinizi hiç düşündünüz mü? Yapılan bir araştırmaya göre iletişimde kelimelerin önemi yüzde 7, tonlamanın önemi yüzde 38 ve beden dilinin önemi ise yüzde 55 olarak ortaya çıkıyor. Yani vücudunuzu kullanarak neler anlattığınız, kullandığınız kelimelerin bile önüne geçiyor.


İş Görüşmelerinde Beden Dili

Mülakatlarda İK uzmanını etkilemek için 10 beden dili tavsiyemizi inceleyin.


HAYIR: Gözleri dikip bakmak

EVET: Vereceğiniz cevabı düşünürken farklı bir yöne bakın.

Göz temasını kaçırmak hoş algılanmayan bir davranış olarak bilinir ancak fazlası da karşınızdaki kişiyi rahatsız edebilir.


HAYIR: Bacak sallamak

EVET: Ayaklarınızı yerde sabit tutun.

Bazen gerildiğimiz anlarda ayaklarımızı bilinçsizce hareket ettirmeye başlarız. Ancak bir araştırmaya göre, ayak hareketleri ne kadar çoksa, kişi o kadar çok yalan söyleme potansiyeline sahip. Bu nedenle, yanlış bir izlenim uyandırmamak adına, birkaç dakika bacaklarınızı sallamadan durmayı deneyebilirsiniz.


HAYIR: Elleri saklamak

EVET: Ellerinizi görünür bir yere koyun.

Mülakat stresinden dolayı ellerimizi nasıl konumlandıracağımızı bilemeyebiliriz. Bu sebeple ellerinizi masanın üzerinde tutmak, hareketlerinizi kontrol etmek açısından işe yarayacaktır. Ayrıca tutkunuzu karşı tarafa geçirmek için ellerinizi kullanmaktan çekinmeyin.HAYIR: Güçsüz bir şekilde el sıkışmak

EVET: Tokalaşırken kendinize olan güveninizi gösterin.

Sıkı bir tokalaşma kendinize ve yeteneklerinize olan güveninize dikkat çekecektir. Ayrıca bu işe olan isteğinizi de belli eder.


HAYIR: Kaşları çatmak

EVET: Yüzünüze yumuşak bir ifade yerleştirin.

Rahat bırakılmış kaşlar iletişime açık bir duruş yaratır, çatık kaşlar ise egemenlik, üstünlük ve bazen de öfkenin işaretçisidir. Siz hangi izlenimi vermek istiyorsunuz?


HAYIR: İK uzmanının tam karşısına oturmak

EVET: Sandalyenize hafifçe açı verin.

Mülakat sırasında İK uzmanının tam karşısında ve dümdüz oturmak rahatsız hissetmenize neden olabilir. Çünkü bu duruş açısı bilinçaltında rekabet hissi uyandırır. Sandalyenize açı verin ya da görüşmeyi yaptığınız kişinin sağ tarafında oturmaya özen gösterin.


HAYIR: Kolları bağlamak

EVET: Kollarınızı rahat bırakın.

Kollarınızı birbirine bağlamanız hem karşı tarafın söylediklerine kapalı olduğunuzu hem de kendinize güvensiz olduğunuzu hissettirebilir. Bir iş görüşmesinde yapılabilecek en büyük hatalardan biri!


HAYIR: Kambur durmak

EVET: Dik oturun ve göğsünüzü öne çıkarın.

Dik durmak sizin dikkatli, söz almaya hazır ve iletişime açık olduğunuzu gösterir. Omuzlarınızın iki yanda duruşu, görüşmede sergilemeyi unutmamanız gereken önemli bir detaydır.HAYIR: Çok fazla gülmek ya da somurtmak

EVET: Karşınızdaki kişinin tepkilerini takip edin.

Çoğu insan mülakatlarda samimiyetini göstermek adına ya çok gülüyor ya da birazdan yapacağı konuşmaya odaklandığından dolayı sert bir ifadeye bürünebiliyor. Kontrolü kaybetmeden, İK uzmanının konuşmalar karşısındaki tepkilerine ayna olmayı aklınızdan çıkarmayın. Böylece onun enerjisiyle uyum sağlayabilir ve takım çalışmasına uygun olduğunuzu da kanıtlayabilirsiniz.


HAYIR: Dudak büzmek

EVET: Ağzınızı serbest bırakın.

Jest ve mimikler bazen bilerek, bazen kendiliğinden, bazen de istenmedik hareketler olarak ortaya çıkar. Örneğin dudakları birleştirerek sağa veya sola doğru kaydırdığımızda bu hareket beğenmeme, önemsememe, aşağılama anlamlarına gelir. Derin bir nefes alarak mülakata girerseniz yanlış anlaşılabilecek mimikler yapmaktan kaçınabilirsiniz.