top of page

İstifa Mektubu Nasıl Yazılır?

İster yeni bir işe geçiyor olun, ister sadece bir kariyer molası veriyor olun, basit bir istifa mektubunun nasıl yazılacağını bilmeniz gerekir. Patronunuza hem profesyonel hem de kibar bir şekilde ayrıldığınızı nasıl bildireceğinizle ilgili kılavuzumuzu okuyun.


İş yerinden çıkmadan önce patronunuza ayrıldığınızı söylemeniz gerekiyor!

İşten ayrılmak çok önemli bir şey - ancak işvereninizin bilmesine izin vermek zorunda değilsiniz. İşten ayrılmadan önce basit bir istifa mektubu yazmanız gerekir. Bu kulağa yeterince basit gelse de, pek çok profesyonelin uğraştığı bir şey.

Açıklıktan yoksun, başıboş bir mektup yazma tuzağına düşmek çok kolaydır. Duygudan sersemlemiş haldeyken, gidişinizi gereğinden fazla açıklayabilir, hatta kısa bir kompozisyon yazabilirsiniz.


Peki, nasıl doğru bir şekilde atabilirsin? Resmiyet ve nezaket arasındaki çizgiye nasıl ayak uydurursunuz? cvhazirlaa.com'da, kariyer yolculuğunuzu güçlendirmenize yardımcı olacak uzman destekli tavsiyelerle karşınızdayız. Bu hızlı kılavuzda aşağıdakileri ele alacağız:

  • Neden ilk etapta bir istifa mektubu yazmanız gerekiyor?

  • Ne kadar haber vermelisin

  • Mektubunuza ne eklemelisiniz (artı basit bir istifa mektubu örneği)

  • İşten nasıl ayrılacağınıza ve iyi şartlarda ayrılacağınıza dair tavsiyeler

Neden istifa mektubu yazmalısınız?

İşvereninizle olan ilişkiniz ne kadar geçici olursa olsun, basit bir istifa mektubu yazmanız şarttır. İster bir kafede ister hukuk firmasında çalışıyor olun, patronunuza istifanızı resmi olarak bildirmek, profesyonel, saygılı ve kibar bir yoldur.


Yöneticinizle basitçe konuşabileceğinizi düşünebilirsiniz, ancak bu yaklaşımda kusurlar vardır. İlk olarak, ikinizin de söylenenlerle ilgili yazılı bir kaydı yok, bu daha sonra önemli olabilir. Bunu konuşmak da korkutucu olabilir. Sözlerinize takılıp düşebilir ve tam olarak ne demek istediğinizi iletemezsiniz. Bir mektup yazmak, mesajınızı açık ve özlü bir şekilde iletebileceğiniz anlamına gelir. Yanlış anlaşılmalara yer yok.


İstatistiksel Bilgi

Çalışanları değiştirmek şirketlere büyük paralara mal olur!

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği (SHRM) , işverenlerin bir çalışanın maaşının altı ila dokuz aylık eşdeğerini onları değiştirmek için harcadıklarını bildirmektedir.


Örneğin, 10.000 TL tutarındaki bir personel işten ayrılırsa, şirketin yeni bir ekip üyesi bulmak ve onu hazırlamak için 5.000 ila 8.000 TL arasında bir ödeme yapması gerekebilir.


Bu nedenle, devam etmeye hazır olduğunuzda işvereninize bir uyarı vermeniz adil olur. Resmi bir istifa mektubu yazmak, onlara hazırlanmaları için gereken zamanı verir.

İstifa mektubunuz yalnızca işvereninizin ayrılmayı planladığınızı bilmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha ince ayrıntıları da özetler. Onlara bir ihbar süresi verdiğiniz ve işiniz için minnettarlığınızı paylaştığınız yer burasıdır. Sürecin bu kısmını gözden kaçırmak çaylak bir hatadır.


İşvereninize ne kadar önceden haber vermelisiniz?

Odadaki fil ile ilgilenelim: Ne kadar haber vermelisiniz? Cevap, durumunuza bağlı olarak değişecektir.

Harvard Business Review'daki uzmanlar, alanınız ne olursa olsun iki haftadan az olmamak üzere önceden haber vermeniz gerektiğini söylüyor. Ayrıca, herhangi bir gevşek ucu bağlamak için işvereninizle yakın çalışmanızı önerirler. Bu geçişi onlar için ne kadar yumuşak yaparsanız, o kadar iyi bir ilişkiniz olur.

Kötü niyet, iş dünyasında size hiçbir fayda sağlamaz. Referans için eski işvereninize güveniyor olabilirsiniz. Onlarla daha sonra profesyonel olarak temasa geçebilirsiniz. Her iki durumda da, işleri iyi şartlarda bırakmak akıllıca bir hareket.


İstatistiksel Bilgi