top of page

Mülakatlarda Beden Dilinin Önemi

Mülakatlar yani iş görüşmeleri kötü şöhreti nedeniyle hepimizi korkutur. Kendinden emin görünmek istersiniz ama çok da rahatsız edici olmak değil, zeki ama çok bilmiş değil. Sürekli stres yapabileceğiniz sorular aklınızda beliriverir.


Sürekli hareketlerinize dikkat etmek ve acaba bir hata mı yaptım diye düşünürken sizin neden bu işe uygun olduğunuzu açıklamaya çalışmak gerçekten zor bir iş. Peki size bu işte beden dilinizin yardım edebileceğini söylesem.


1 - Sandalyenize güzelce yaslanın ve dik durun.

Sandalyeden destek alarak olabildiğince düz durun. Bu özgüvenli ve kendinden emin görünmenin ilk yoludur.


2 - Göz teması kurun.

Göz temasının iletişim için önemini hepimiz biliyoruz. Fakat bu doğru kullanılmadığında görüşmenizde negatif etki yaratabilir. Öncelikle göz teması aşırı olursa karşınızdaki kişiyi rahatsız edebilir eğer az olursa da sizin dürüst olmadığınızı veya özgüvensiz olduğunuzu düşündürtebilir. İlgili ve konuya hakim göründüğünüzü belli etmenin daha etkili bir yolu, her iki saniyede bir kişinin yüzünün farklı yerlerine bakmaktır.


3 - Tokalaşmaktan kaçınmayın.

Tokalaşma da göz teması gibi nasıl yaptığınıza bağlı olarak pozitif veya negatif bir etki yaratabilir. Kendinden emin, sıkı fakat rahatsız edecek derecede olmayacak şekilde yapılan bir tokalaşma her zaman gevşek bir el sıkışmaya göre daha iyi bir izlenim yaratır.


4 - Gülümsemeyi unutmayın.

Gülümsemek sizin o işe hevesli olduğunuzu gösteren en önemli detaydır. Konuşurken de asla eski işyeri veya patronlarınızı kötülemeyin daima pozitif olun.


5 - Elleriniz masanın üzerinde olsun.

Kollarınızı asla bağlamayın bu iletişimi kapalı ve sabit fikirli olduğunuzu gösterir. Elleri masanın altında tutmaksa öz güven eksikliği anlamına gelir bu yüzden en iyi yer masanın üzeridir. Ayrıca duruşunuz için masadan destek de alabilirsiniz.