top of page

Ön yazı nasıl yazılmalı?

Öncelikle ön yazının ne olduğu konusunda konuşmamız daha doğru olacaktır. Ön yazı sizin hakkınızda ön bilgi veren, bilgi ve becerilerinizi ifade etmeye yarayan, genel beklentilerinizi ortaya çıkaran bir metindir.
Ön yazı, diğer adaylar arasından sıyrılmanızı sağlayan bir yazıdır, yeteneklerinizi daha CV şablonuna bakmadan ortaya koyarak iş vereni kendinize yönlendirebilirsiniz.

  • Ön yazı, giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.

  • Giriş bölümünde , kendinizden bahsederek başvurduğunuz ilanı nerede gördüğünüzü açıklayın.

  • Gelişme bölümünde, ilandaki pozisyonla neden ilgilendiğinizi açıklayın. Bu pozisyonda yeteneklerinizi örnekler vererek açıklayın. Kariyer beklentinizi açıklayın.

  • Sonuç bölümünde, kendi iletişiminizle ilgili bilgi verin ve teşekkür mesajı yazın.

  • Ön yazıda kendinizle ilgili olarak bahsetmeniz gereken bazı özellikler yer almaktadır. İlk olarak, CV'nizin geri kalanında yer vermediğiniz kişisel özelliklerinizle ilgili bilgilere yer verebilirsiniz.

  • İkinci olarak, yeteneklerinizden bahsedebilirsiniz. İş yeteneklerinizin dışında sosyal yeteneklerinizden de bahsetmek göz alıcı olabilir.

  • Son olarak, başvuruda bulunduğunuz iş alanındaki deneyimlerinizi göz önüne sermek iş verenin dikkatini daha çok toplamanıza yardım edebilir.


Performanslarınız, aldığınız ödüller, başarılarınız gibi özellikler göz doldurucu nitelik taşıyabilir.
Ön Yazı Örneği


Sayın Yetkili

Altı yıllık deneyimli bir iç mimarım. Birçok projede çalıştım. İleri seviyede bilgisayar ve ingilizce bilgim ile şirketinizdeki işlerin düzen ve hızını artıracağıma inanıyorum.


Şu an çalışmakta olduğum şirket, yakın bir zamanda faaliyetlerini durduracağı için yeni bir şirkette kariyerime devam edebilme arzusundayım. Detaylı özgeçmişim ektedir.


İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ad, soyad