top of page

Referans Nedir ve Neden Önemlidir? Genelde Referanslara Neler Sorulur?

İşe alım yapılırken sadece deneyim ve yetenekleriniz yeterli olmayabilir. İşveren işe alacağı kişinin olumlu veya olumsuz yönlerini bir başkasından da duymak isteyebilir. Referans sayesinde işverenin senin hakkında ki düşüncelerini olumluya çevirebilirsin.referans nedir?


Referansı daha öncesinde yanında çalıştığın, projesin de yardımcı olduğun, seni tanıyan, nasıl birisi olduğun hakkında fikir sahibi olan kişiye denir. Özgeçmişiniz de kimi referans olarak yazdığınız, olumlu olan iş görüşmenizin ardından önemli bir detaydır. Sırf yazmak için yazdığınız düşünülen, sizi yeterince tanımayan referansların formaliteden olmadığını bilmen gerekir. Ailen ya da arkadaş çevrenden birisini referans olarak seçmen profesyonellik açısından doğru değildir, işverenin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Herhangi bir iş deneyimin yoksa, yeni mezunsan seni okuldan tanıyan bir öğretmenini izin alarak referans olarak ekleyebilirsin. Referans eklerken referans olarak yazacağımız kişinin kişisel bilgilerinin paylaşılmasından dolayı, bilgisi ve izni olması önemlidir. Referans göstermek işverene ‘’Kurumunuzdaki performansımı, size katkı sağlarken nasıl bir yol alacağım hakkında bilgi almak için bu kişileri arayabilirsiniz’’ mesajını verdiği için özgeçmişinizde yer alması önemlidir.


referans ile görüşme

Genelde Referanslara Neler Sorulur?

Referans kontrolüyle, özgeçmişinizde yer alan bilgilerin doğruluğu teyit edilmiş ve işe alınmanızın uygun olup olmadığı araştırılmış olur. İş görüşmeniz iyi geçtiyse referansınıza sorulabilecek genel sorular bulunur.

 1. Referans olduğunuz adayı ne kadar tanıyorsunuz?

 2. Referans olduğunuz adayın işten ayrılma sebebi nedir?

 3. Referans olduğunuz adayla tekrar birlikte çalışmak ister miydiniz?

 4. Kaç yıl birlikte çalıştınız, bu süreçte size katkıları ne oldu?

 5. Birlikte çalışırken hangi pozisyonda görev alıyordu?

 6. Kurumunuzda çalışırken ki sorumlulukları neydi?

 7. En çok zorlandığı konular nelerdi?

 8. Bir çalışan olarak güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

 9. Yöneticileri ve iş arkadaşlarıyla uyumu nasıldı?

 10. Referans olduğunuz adayın işe yönelik tutumu nasıldı?

 11. Referans olduğunuz aday, kurumumuzda alacağım pozisyon için sizce uygun mudur?