top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Yeni Mezunlar İçin İş Bulma Yolları

Pandemi, bir kıta hatta tüm dünya düzeyi gibi çok geniş alanlarda yayılan salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Dünya tarihinde bu gibi durumlar daha önce de yaşanmıştır. Kara veba, kolera, İspanyol gribi, domuz gribi gibi hastalıklarla savaşılmıştır. Bunlardan bazıları Türkiye’yi ciddi derecede etkisi altına aldıysa da bazıları almamıştır. Covid-19 ülkemize 2020 Mart ayında girdi ve Türkiye de tüm dünyayla birlikte Pandemi dönemine girmiş oldu.
Pandemi gibi olağanüstü dönemler gibi durumlar her zaman karşımıza çıkma ihtimali olan durumlardır. Bu yüzden hayat planımızı çizerken ekstrem durumları da göz önüne alarak başlamalıyız.


Yeni mezunsan, zaten üstünde oldukça baskı ve stres varken bu durumları en başta mutlaka göz önünde bulundurmalısın. Peki bunu nasıl yapabilirsin?


İş Aramaya Online Platformlardan Devam Etmelisin

Özgeçmişini covid-19 döneminde kapı kapı gezerek elden ele paylaşamayacağın için bütün online platformları aktif kullanmalısın. Ümitsizliğe kapılmamalı, bu süreci oldukça sakin geçirmelisin. Başvuruyorum, başvuruyorum ama dönüş yok dediğini duyar gibiyiz. Sana verebileceğimiz birkaç tavsiye ile daha çok öne çıkabilirsin. Linkedin, kariyer.net, isinolsun.com, yenibiris.com, isbul.net, eleman.net gibi kariyer sitelerine profil oluşturmalısın ve aktif olarak kullanmalısın.


Sık Sık CV’ni Güncelle

“Yeni mezunum deneyimim yok ama yazacak bir şeyim de yok” diyorsan seni kendini geliştirebileceğin, e-sertifika alabileceğin, online projeler yürütebileceğin platformlara davet ediyoruz. Deneyim kazanmamış olabilirsin ama yetkinliğin ile CV’ni doldurabilirsin. Unutma, CV’ni ne kadar güncelse, görünürlük o kadar yüksektir. İş ilanları yayınlayan platformlar ve işverenler CV havuzunu kullanırken en güncellerden başlar.Pandemi sürecinde yeni bir dil öğrenebilirsin. İnternet sonsuz bir ağ, içinde ücretli/ücretsiz kariyerimize katkı sağlayacak uygulamalara erişebilirsin.


Stresle Başa Çıkmayı Öğren

Stresten, kaygıdan, baskıdan ne kadar uzak durursan pandemide iş arama sürecini daha kolay atlatırsın. Çok kolay bir şey olmadığını biliyoruz. Seni de çok iyi anlıyoruz ama bunların hiçbiri sana olumlu olarak dönmez. Negatiflik, negatifliği çeker. Olabildiğince pozitif kalmaya çalış. Çünkü biliyoruz ki bu işin sonunda seni güzel şeyler bekliyor.


Sosyal Medyayı Kullan

Artık Sosyal Medya hayatımızın her yerinde. Biz cvhazirla.com olarak ne kadar aktif kullanıyoruz sen de biliyorsun 😊 Sen de Sosyal Medyayı kendine avantaj olarak kullanabilirsin. Deneyimlerini, projelerini, yeteneklerini buralarda paylaşarak kendine bir kapı hazırlayabilirsin. Ya da girişimde olduğun projenin fark oluşturmasını sağlar, sponsor bile bulabilirsin.


Sadece Yurtiçi Değil Yurtdışına da Bak

Bu pandemi dönemlerinde her şey olduğundan farklı işlediği için hangi ülkede, şehirde, eyalette, kıtada olduğunun da bir önemi kalmıyor. Örneğin, yemeksepeti bazı departmanlarını tamamen evden çalışmaya göndermiş olmakla kalmayıp, iş başvurularını yurt dışından bile aldığını duyurdu.Kendine İzin Ver

Her şeyi yaptın ama belki bir türlü başaramadın. Unutma ki, şu an büyük insan olan, büyük işler yapan herkes bir noktada başarısız oldu. Pes etmemeli, kendine izin vermelisin. Önüne çıkacak bazı fırsatları belki bu yüzden göremiyor da olabilirsin.

Sadece pandemide değil, normal zamanlarda da böyle olmanı tavsiye ederiz.

Biz sana inanıyoruz, başarabilirsin.