top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Zam İstemek için 3 Adım

Zam istemek o kadar basit değil. Daha fazla para istemek için yöneticilere yaklaşmak göz korkutucu. "Benim nankör olduğumu mu düşünecekler? Zamanlama doğru mu? Zam istediğim için işten çıkaracaklar mı?”


Bunlar beynimizde dönüp duran sorular.


Konuyu bir süpervizöre açma konusundaki isteksizlik, reddedilme korkusundan kaynaklanır. Birinden randevu istemek gibi, “hayır” duyma korkusu harekete geçmeyi caydırabilir.Öte yandan, bazen mesele nasıl sorulacağını bilememektir. Ne de olsa maaş zammı istemenin bir doğru bir de yanlış yolu var.


Zam Nasıl Talep Edilir?


Gerçek şu ki, zam istiyorsanız, bunu hak ettiğinize dair aklınızda hiçbir şüphe olmamalıdır.


Yöneticinize doğru olanı söylediğiniz için daha fazla ödeme almayacaksınız.


Bu nedenle, zam istemenin doğru yolu, çoğunlukla, kuruluş için değeriniz o kadar açık olacak şekilde temelleri atmakla ilgilidir ki, talep etmek gereksiz değilse bile kolaylaşır, çünkü yönetim sizi yener.


Zam Nasıl İstenir?

Maaş Nasıl Yükseltilir?


Farklı işletmelerdeki yönetim, değeri farklı şekillerde algılayacaktır. Zam almak için evrensel bir yol haritası olmasa da, alabileceğiniz hiçbir yöneticinin göz ardı etmeyeceği önlemler var.


En üretken olun : Bazı insanlar sabah kapıdan ilk giren ve akşam en son çıkan kişi olmanın terfi veya maaş artışı için sağlam bir strateji olduğunu düşünebilir. Bu düşünce yanlıştır. Önemli olan çalıştığınız saatlerin oldukça verimli olmasıdır.


Zam almak istiyorsanız daha uzun saatler çalışın, ancak bu saatleri sayın. Bir fincan kahve içerken e-postaları yanıtlayarak gününüzü kolaylaştırmayın. Bunun yerine, masanıza erken gidin ve en acil ve ilgili görevlerin üstesinden gelin.


Sorunları sadece gündeme getirmeyin, çözün :


Sorunları öne çıkarmak, organizasyonun başarısını önemsediğinizi gösterebilir, ancak bir adım çok kısa durur. Bir sorunu tanımlayın ve nasıl çözülebileceğini bulun. Durumu düzeltecek araçlara ve kaynaklara sahipseniz, inisiyatif alın. Sorun başka birinin dikkatini gerektiriyorsa, çözüm için işbirliği yapmak için bir oyun planı ile yöneticinize gidin.


Yan projeleri üstlenin :


Belirli bir ücret karşılığında belirli bir dizi görevi yerine getirmek üzere işe alındınız. Sırf görevlerini yerine getirmek için neden zam almayı bekliyorsun? İş tanımınızın ötesine geçin. Kuruluşunuz genelinde farklı ekiplerle işbirliği yapmak da dahil olmak üzere, çalışmak istediğiniz yeni alanları belirleyin. Bu, becerilerinizi ve deneyiminizi geliştirme konusunda tutkulu olduğunuzu ve mevcut uzmanlığı başkalarıyla paylaşmayı önemsediğinizi kanıtlar.


Uzun vadeli bir bakış açısı sergileyin:


Yönetimin, kuruluşa bağlı olmadığınız konusunda bir şüphesi varsa, bu, zam alma şansınızı azaltır. Bu sorunu önlemek için, günlük işlerinizin şirketin uzun vadeli hedeflerine nasıl katkıda bulunabileceğini düşünün ve bunu amirinizle açıkça konuşun.

Zam İstemek için 3 Adım


Mükemmel bir dünyada, yukarıda bahsedilen çabalar size hak ettiğiniz takdiri kazandıracak ve zam istemek zorunda kalmayacaksınız.


Ancak yönetimin size gelmesini beklemek sizi bir süre bekletebilir. Bu durumda, zam istemeye hazır olun. İşte bunu yapmak için birkaç ipucu.


1) Kendinizden Emin Olun :


Kendinizi bir varlık olarak kabul ettirmek için çok fazla zaman ve enerji harcadınız. Bu çabanın seviyesini düşürme.